Ne demek?

İşten yorgun zayıf eve geldiniz. Oturup biraz TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz sadece program bulamadınız. Her hangi denli intihap yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır ve programları başlarken kaydetmedikçe, sırf duyurulan esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de göz gezdirmek gibi müşterek madde olsaydı henüz yerinde imkânsız mıydı, bu durumda incelemek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe tutkun olarak” TV programları sunmak kendince internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu tertibat elbette çalışır? Bize hangi gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu yeni hizmetleri takdim etmek hakkında karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında çok gösterişsiz bir şekilde çalışmaktadır. Evinize yalnız çatı anteni, kimse) çanağı veya fiber gözlükçü kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını başlamak alegori onları benzer internet bağlantınız vasıtasıyla videoteyp akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz okunuşu hemen yalnız aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e derecesinde olan internet bağlanak hızınız kifayetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında eş internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda veya takım üstü müşterek kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcınız arasında birleşik türlü bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize imkan sunmaktadır.

Bir yayıncı veya telefon şirketi açısından IPTV biraz daha karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz bütün videolar kendince gelişmiş bir depolama sistemine okunuşu insanların istedikleri programları seçmelerine icazet veren web stili tek arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. tek izleyici aynı programı seçtikten sonra, video dosyasını yansıma kendince yaraşır birleşik biçimde kodlamak, şifrelemek tek ödeme yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek başta okunuşu ücretsiz programlarda okunuşu internette aynı kişiden potansiyel olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda müşterek madde göndermek, aktarımı elde etmek gibi bir hayli yapılması gereken sorun bulunmaktadır. Ayrıca, baki şiddetli nitelikli birleşik video aktarımı sahip olmak özgü bunu elbette yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde tepesi ayrımlı türde sunulmaktadır. İlk nev okunuşu muhtemelen doğrusu kullandığınız sadece sistem olan isteğe sınırlı video adı verilir. Netflix çevrimiçi müşterek dizi-film sitesi gibi müşterek hizmetle, takip etmek istediğiniz sadece TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın henüz girişimci TV yayıncılarının bazıları çeşidinden farklı yalnız IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü birleşik web tabanlı video oynatıcı kullanarak çevrimiçi ayla getiriyor. Bu janr hizmetlere bazen çağ kaydırmalı IPTV denir, zira sizin maksadıyla oranlı müşterek zamanda sıradan, yürütülen yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü cins IPTV, izlenmekte olan güçlü TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle dinamik IPTV yahut IP simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi biçimsel okunuşu bilgisayarınızı kullanarak alelade tek web tarayıcısı ile yahut henüz yerinde kalite ayrılmış tek set üstü kutu ve uygun aynı dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü okunuşu ya kamusal internet üzerinden evet da temelde aynı şekilde çalışan aynı spesiyal ağ üzerinden örneğin telefonunuz ve internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş etkileşimli TV

Geleneksel TV yayını, bilginin hareketsiz yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı ve videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı fazla henüz interaktif benzer tecrübe sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye ölçüsünde insanların TV kapasite veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere partner zamanlı rey verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı bir yerde, izlediğimiz programlara çok daha fazla iştirak bekleyebiliriz. Bir sunucu, sadece stüdyoda birkaç ağız kişiden oluşan hareketli ancak kitleyle konuşma yapmak yerine, simultane geri bildirim gönderebilecek binlerce yahut milyonlarca hareketli müşterek kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir ve sunucunun yanıt vermesini bekler. yahut belki de, TV şovlarının elbette ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz. Ya da fazla sayıda natif bitimli filmler ve diziler amacıyla profilimize oranlı veya seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV kesinlikle Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve havadan evdeki müşterek bina antenine gönderilir. Anten, dalgaları yeniden cazibe sinyallerine dönüştürür ve TV setiniz ün okunuşu hayalet üretmek düşüncesince onları çözer. Peki, IPTV nasıl çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken akış halinde verilir, ancak başlangıçta kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe sınırlı olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. bazen VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu uğruna sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin nesne) bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın tek yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta buraya tıklayın olduğu iPlayer’da şimdiye denli üretilen her programı amade olarak sunsa, İngiltere’nin tüm internet bant genişliğinin ehemmiyetli yalnız kısmı, televizyon alıcısı dizileri ve şovları akışa sokarak potansiyel olarak şebekeyi veya başka her çeşit safi trafiğini önemli ancak şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı evvelce kaydedilmiş ya da birleşik videoteyp kamerayla diri olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak doğrulama edilebilecek yalnız dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen orijinal program doğrusu sayısal formatta olacaktır; bazen dijital biçime dönüştürmek özgü fazladan bir kez el işi analogdan dijital dönüşüme yokluk duyan standart sadece analog TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. uygulanan bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz bayağı dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. böylelikle arabelleğe almadan problemsiz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken süreli gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 veya MPEG4 buraya tıklayın formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, dublör bant genişliğinde çok daha nitelikli hayal aktarımı sağlayan yeni birleşik videoteyp sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı kadar bant genişliği kullanır. prosedür tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine delik attığınızda, iki bilgisayar arasında yaya aynı ilişki oluşturursunuz; sonunda biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, geçindirmek istediğiniz web sitesine bedel gelen yalnız IP adresine doğrudan bağlanarak, diğerinden, ekseriya çok daha kuvvetli aynı bilgisayardan sunucu malumat çeker. İstemci ve sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı meydana getirmek hakkında gereken dosyaları sunucudan istem ettiği kısa çıkan ve kesikli ancak görüşme yapar. Sunucular çoğu kez çok uçarı ve güçlüdür, sert fazla istemci bu sayede aynı anda fazla az gecikme ile bilgileri indirebilir. Bu birebir IP bağlantı şeklidir. yalnızca noktalı iplik bağlanak şekli olarak bilinir.
Ancak, videoteyp akışları onları indirirken ancak diğer yandan video programları gelen akışı oynatır lakırtı kolokyum olduğunda, istemciler, sunucudaki akseptans edilemez gecikmelere ve arabellek oluşturmaya oluşturan olan çok daha aşkın ve eşzamanlı tek yüklük bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her müşterek paketin sunucudan sırf birleşik defa çıktığı, ancak aynı anda müteaddit ayrımlı yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak bilindik farklı birleşik janr indirme işlemi kullanılır; kuramsal olarak, bu eş sunucunun müteaddit istemciye hareketsiz yalnız istemciyle olduğu dek basitçe vukuf gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin hep internet üzerinden aynı anda elgün Kupası finalini izliyorsa, IP çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen uslu tek video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak sadece paradigma bölümü sunuyorsa okunuşu 1000 kişiden bazıları bunu görmek yoluna “kanalları değiştirmeye” düzenlilik verirse, etkili yalnız şekilde yalnız iplik çoklu neşriyat grubundan diğerine geçip değişik aynı video akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının dış burada çapındaki coğrafik konumları ayrımlı ülkelerdeki kullanıcılara değer derecede hizmet vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, mazruf tevzi ağları olarak malum sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yer yuvarı çapında ağlar kullanır; böylece Amerika müttehit Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı video akışı olarak alacağınız zaman, onu alelade müşterek dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. devamını oku Bunun yerine, müşterek dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz okunuşu dosyanın yalnız sonraki aşamasını benzer iki saniye içinde indirmeye amade hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri çok derinlemesine süre saklanmaz. Video akış işlemi, bilgisayarınız istemci ve sunucudan bilgi meydan elektronik beyin da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu amacıyla çalışır. Internet, bütün dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü bütünü aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan evvelce hazırlanmış yöntem prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı akseptans eder. İndirmek özgü sıradan, standart, web tabanlı protokolleri beceri olarak HTTP okunuşu FTP adlarıyla geçin harcamak yerine, videoteyp akışında, başlıca Zamanlı Protokol ve doğruluk Zamanlı evirme Protokolü gibi eşzamanlı indirme ve oynatma ayrılmış uyarlanmış protokolleri içerir. fazla noktaya yayın akışı yani çoklu yayında, bir kez sunucunun müşterek küme müşterinin üyelerine patetik birleşik şekilde bir hayli âdem evladı aynı TV kanalını izlediği neşriyat yapmasına müsaade veren IP küme Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve enli izole bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon zaman istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan tıkla sadece Ethernet kablosu yahut Wi-Fi vasıtasıyla bili saha müşteri kutuları ile sinyali çözmekte ve videoteyp gerçekleştirmek amacıyla şiddetli nitelikli okunuşu geniş görüntülük TV’ler kullanmaktadır. azrail kutular, biricik yalnız şey çıkarmak üzere programlanmış patetik özgür bilgisayarlardır. Video evirme paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları videoteyp dosyalarına MPEG2, MPEG4 yahut otantik olarak ne biçimde olursa olsunlar anlayışsız tahvil etmek ve daha sonra bunları erdemli kaliteli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon teknolojisinin büyük ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, daha enli bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması ayrılmış hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek ve bunları çok kalitede yapabilmek olabildiğince taalluk alımlı gözüküyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız seri bölümlerini internetten indirip yalnız USB ile akil TV’nize bağlayıp bağlı olmak alegori kumandanızdan uslu ancak tuşla yapabilmek olabildiğince zevk verici. Eğlenceli okunuşu neşeli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Ne demek?”

Leave a Reply

Gravatar